Rozhodli jste se zhubnout, ale v současné přemíře informací o potravinách si nejste jistí, čemu nebo komu vlastně věřit. Smršť dobrých a zaručených rad si často protiřečí, a tak je nejlépe se obrátit na odborníka. Poradíme vám, jak jej poznat.
V současné nabídce různých odborníků existují dvě skupiny: výživoví poradci a nutriční terapeuti. Základní rozdíl mezi nimi je ve vzdělání. Výživového poradce může dělat každý, kdo má živnostenské oprávnění, bez ohledu na vzdělání. Proti tomu nutriční terapeuti musí skládat znalostní zkoušky a průběžně se vzdělávat.
Vzdělaný specialista posoudí, kde děláte chyby
„Vedle nutričních terapeutů, kteří za sebou mají specializované vyšší odborné či vysokoškolské vzdělávání s nutností celoživotního studia, totiž stojí absolventi nejrůznějších rekvalifikačních kurzů,“ potvrzuje MUDr. Petr Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu.
Se skutečným odborníkem můžete konzultovat například „rady“ z dobře prodávaných bestsellerů. Jasně a srozumitelně vám vysvětlí, v čem má autor pravdu a v čem se naopak mýlí. Diet je mnoho, často nemají požadovaný účinek, ale naopak vyvolávají nežádoucí jojo efekt. Odborník vám dokáže vysvětlit zdravotní rizika.
„Vzdělaný odborník ví, že v zásadě je možné jíst vše, záleží ale na tom kdy a v jakém množství. Nebude proto vydávat žádné striktní zákazy, ani nebude předkládat striktně nastavené, které vedou k nedostatečnému nebo nevyváženému příjmu živin. Rady typu „nikdy nejezte ovoce s bílkovinami“, „večer smíte jíst pouze sacharidy“, „bílkoviny jezte pouze večer“, nikdy ne ráno, „nepijte mléko“ a podobně od něj neuslyšíte,“ dodává MUDr. Pavel Dlouhý z Fóra zdravé výživy.
Kdy raději od poradce odejít?
– Nedoporučuje vám systematické změny a zařazení pohybu, jeho rady se týkají jen jediné oblasti výživy
– Nebere ohled na váš životní styl, zaměstnání a denní rytmus
– Tvrdí, že vaši nemoc můžete vyléčit užíváním výživových doplňků
– Má připravený univerzální jídelníček, který vám nemusí vyhovovat (úředník nemůže jíst stejně jako dělník na stavbě)
– Nezjišťuje osobní a rodinnou anamnézu, neprovádí základní vyšetření a měření (např. bazální metabolismus),
– V doporučení vynechává některou ze složek potravy (například sacharidy)
– Hubnutí zakládá pouze na užívání doplňků stravy (které vám pak prodává), slibuje úbytek váhy větší než 4 kg za měsíc
A poslední doporučení odborníků: Výživové poradenství pro nemocné osoby spadá výhradně do pravomoci nutričního terapeuta a lékaře!
Hubněte zdravě, tedy postupně
Lékaři doporučují snižovat váhu maximálně o jeden kilogram týdně. Pak hubnete tuk a ne svalovou hmotu a také neztrácíte vodu.