V povědomí moderních hospodyněk už zdomácnělo pravidlo, že po nevlídné zimě lidský organismus volá po doplnění chybějících vitamínů. Jarní oteplování s sebou zákonitě nese nejen změnu v oblékání, ale i ve složení naší stravy.

Zatímco v zimě pozdě svítalo, brzy se šeřilo a na přípravu jídla jsme tedy relativně nemuseli spěchat, s příchodem jarního slunka většina z nás dává přednost delšímu pobytu venku a snaží se tedy přípravu jídla zkrátit. Dáváme přednost rychlému a nenáročnému vaření.

Vybírat je z čeho. Poměrně snadno a rychle lze vykouzlit zdravé, chutné zeleninové saláty z jarních cibulek, ředkviček, různých druhů hlávkového salátu, pažitky, rychlených kedlubnů atd. Nabídka v našich obchodech nenechá nikoho na pochybách, kde hledat čerstvé vitamíny.

 „Nákup“ zadarmo

Vitamíny můžete hledat také přímo v přírodě. Ke zpestření jarní stravy se výtečně hodí řada zelených bylinek.

Nejběžnější, ale velmi ceněnou a chutnou bylinkou může být kopřiva. Ta není jen nepříjemným plevelem, kterého roste všude dost a který nás při náhodném dotyku popálí. Naopak obsahuje velké množství vitamínů i železa, podporuje krevní oběh, snižuje hladinu cukru v krvi, je močopudná. Mladé jarní kopřivy se v kuchyni hodí do nádivek, polévek či bramboráku, chutný je z nich špenát. Všeobecně jsou známy jarní čistící kúry z kopřiv či vlasové odvary.

Bez problémů v přírodě nasbíráme také smetanku lékařskou (pampelišku). Třebaže velmi cenné látky jsou obsaženy zejména v kořenu, který se doporučuje sbírat na jaře ještě před květem, vitamíny se schovávají i v mladých pampeliškových lístcích, které se přidávají do salátů. Z květů je možné připravit náhražku medu, vhodnou zejména k doslazování čajů.

Rostlinný med k doslazování čajů lze připravit také ze sedmikrásky obecné. Spolehlivě ulevuje i při kašli. V kuchyni má sedmikráska jedinečné postavení při dekoraci pokrmů – můžeme ji kandovat v cukru a potom s ní dozdobit zákusky a obložené talíře.

Šťovík – obsahuje hojnost kyseliny šťavelové, organické kyseliny, vitamín C, minerální látky. Zcela mlaďoučké jarní lístky bývaly dříve využívány jako zelenina, do polévek, do salátů. Oddenek je možno přimíchávat do projímavě působících čajů.

Na mezích kolem cest lze nasbírat i mnoho dalších druhů zelených bylinek. O jejich prospěšnosti informuje celá řada odborných publikací. Hodně dobrých rad se ale můžete dozvědět i od starších lidí ve svém okolí.

 

Zdroj: Zelinářská unie Čech a Moravy

Jistě už jste slyšeli, že pokud chcete zdravě jíst, neobejdete se bez zeleniny. Ve spolupráci se Zelinářskou unií Čech a Moravy jsme pro vás připravili seriál, ve kterém vám představíme jednotlivé druhy zeleniny - jejich vliv na zdraví, rady jak je vybrat, uchovávat, ale i tipy na přípravu v kuchyni.