Neučte děti pít hlavně sladké šťávy, minerálky a džusy. Jsou zásadním rizikem pro jejich zuby.
Požívání sladkých nápojů je velmi rizikové pro dětské zoubky, varují často lékaři. „Dáte-li dítěti slazený, či granulovaný čaj, ovocnou šťávu, nebo džus a dítě upíjí po malých dávkách často během celého dne, cukry tak mohou působit v podstatě nepřetržitě,“ upozorňuje MUDr. Jiří Pekárek, ředitel Domu zubní péče o dítě a rodinu a bývalý prezident České stomatologické komory.
Celodenním popíjením sladkých tekutin si dítě může zoubky pěkně zkazit. Bakterie si totiž berou z cukru energii, produkují pak kyseliny, které následně narušují strukturu zubu a tvoří kazy.
Mnohem horší však pro dětské zoubky je, když dítě dostane sladký nápoj na noc nebo v průběhu noci. V tuto dobu je mnohonásobně snížena samoočišťovací schopnost úst, tudíž cukry působí celou noc. „Sladké tekutiny je vhodné výrazně omezit, ještě lépe na ně děťátko nezvykat. Náhradou, zejména večer a v průběhu noci, může být obyčejná voda či neslazený čaj. Obecně platí, že nenecháváme dítě během dne ani během noci dlouho popíjet,“ radí MUDr. Jiří Pekárek.
I mateřské mléko obsahuje cukry
Cukry podle lékaře obsahuje dokonce i mateřské mléko. „Proto je důležité hned po prořezání prvních zoubků začít s ústní hygienou. K setření zbytků mléka a potravy dobře poslouží vlhký čtvereček gázy nebo prsťáček,“ konstatuje MUDr. Jiří Pekárek s tím, že s nočním kojením je v této souvislosti vhodné přestat po 12. měsíci věku dítěte.
MUDr. Jiří Pekárek doporučuje kvůli možnému vzniku zubního kazu omezit také časté podávání cukrovinek, čokolád a různých zákusků, zejména pak mezi hlavními jídly. „Nejméně škodlivá je konzumace sladkostí současně s hlavním jídlem nebo těsně po něm,“ konstatuje na závěr MUDr. Jiří Pekárek.