Při nákupu majonézy se vyplatí důkladně si přečíst složení výrobku, abyste věděli, jaká složka v něm převažuje. Jestli to totiž náhodou není voda!
A co všechno by měla majonéza podle platné potravinářské vyhlášky obsahovat?
Nízkotučné majonézy nemusí být nutně zdravější
Vaječné žloutky musí být tepelně ošetřené. V kile majonéze jich musí být nejméně dvacet gramů – minimálně 1 slepičí žloutek.
Obsah tuku v majonéze se podle vyhlášky může pohybovat v širokém rozmezí 10 až 85 procent. Konkrétní podíl tuku je uveden na etiketě. Nízkotučné majonézy nemusí být nutně zdravější. Tuk totiž bývá nahrazen škrobem, zahušťovadly a emulgátory.
Druh rostlinného oleje, který má být do majonézy použit, není předepsán a sami výrobci ho ve složení uvádějí jen málokdy. Testy, které nedávno prováděl časopis dTest, ukázaly, že do majonéz se zpravidla dává olej řepkový.
S konzervanty či bez?
Použití konzervantů v majonéze není zakázáno. Jejich přítomnost však musí být uvedena na etiketě ve složení výrobku. Obdobně se do majonéz smějí přidávat různá ochucovadla, přírodní barviva či sladidla. Pro používání některých těchto přídatných látek, tzv. éček, ale platí závazné mezní hodnoty.
Výrobci někdy na etiketách místo unijního kódu E s příslušným číslem užívají chemický název přídatné látky, či jen jeho zkratku. Zřejmě kvůli předpokládané averzi spotřebitelů k éčkům. Takže často uváděná látka EDTA je vlastně E385, jejíž plný název zní dvojsodnovápenatá sůl kyseliny ethylendiamintetraoctové.
EDTA má široké uplatnění. V průmyslu se používá k odvápnění vody, v potravinářství slouží jako antioxidant, neboť zabraňuje žluknutí a má antimikrobiální účinky. Funguje podobně jako ocet, který v minulosti spolu se solí chránil majonézu před kažením. Tehdy se ovšem dalo na prstech jedné ruky spočítat, kolik dnů majonéza vydrží. Dnes je trvanlivost půl roku i déle.
Konzervanty jsou u majonéz s vysokým obsahem vody
Datum použitelnosti je povinným údajem. Po jeho vypršení se již majonéza nesmí prodávat. Z hlediska trvanlivosti je majonéza choulostivý výrobek, a tak se musí uchovávat při teplotě od 0 do 15 °C.
Někteří výrobci přidávají kvůli prodloužení trvanlivosti do majonézy konzervanty, které ve složení výrobku uvádějí jako E200, což je kyselina sorbová nebo E202 – sorbát draselný, případně jako E211 (benzoát sodný).
Konzervanty se používají hlavně u výrobků, které mají ve složení hodně vody. V balení nad 300 gramů nebo 300 mililitrů nesmí chybět informace pro spotřebitele „po otevření urychleně spotřebujte“, protože po prvním otevření již není zaručena nezávadnost dosažená původně pasterací.
Zdroj: časopis dTest