Trpíte na častá nachlazení, chřipku, angínu, rýmu, křečové žíly či celkově oslabenou imunitu? Pak si rozhodně dejte rybíz..
Rybíz je známý svojí bohatostí na vitamin C, nejvíce ho najdeme v černém rybízu, ale i v bílém a červeném je jeho zastoupení velmi vysoké. Jedna bobulka rybízu obsahuje až 2 mg vitaminu C, množství kolem 40 bobulí tedy pokrývá naši denní doporučenou dávku tohoto vitaminu.
Vysoký obsah vitaminu C, karotenů, retinolu, vápníku a jiných životně nezbytných živin dělá z rybízu ovoce maximálně vhodné pro posílení naší imunity. To věděly už naše babičky a jistě i jejich babičky, rybíz je u nás už po generace cenným a levným přírodním zdrojem důležitých látek. Pro vysoký obsah pektinů je velice jednoduché z rybízu připravit různé džemy, želé nebo sirupy, které sloužily jako zdroj zdraví prospěšný i v době zimy s nedostatkem čerstvého ovoce a zeleniny.
Rybíz jako stimulant naší obranyschopností může výrazně pomoci při léčbě mnoha nemocí, například nemocí z nachlazení, virových a bakteriálních infekcí, jako jsou chřipka, záněty dutin a infekce sliznic, bronchitida, angína a pod. Zároveň je také vhodnou prevencí těchto a mnohých jiných zdravotních potíží.
Z vitaminů skupiny B v rybízu najdeme nejvíce niacinu (B3) a kyseliny pantothenové (B5), vitaminů prospěšných našim nervům, vlasům a kůži.
Plody rybízu jsou též bohaté na karoteny, významné antioxidanty, které se v těle přetvářejí na vitamin A, ochránce našeho zraku a sliznic a stimulátoru imunity. Antioxidanty všeobecně zbavují organismus volných radikálů a chrání buňky před patologickými změnami, jsou dokonce prevencí některých typů rakovinného bujení.
Karoteny také urychlují obnovu sliznic a chrání je, jsou tedy skvělé i při rekonvalescenci po nemocech.
Najdeme v něm i mnoho stopových prvků, obsahuje hodně vápníku a železa, dále hořčík, draslík a mangan. Obsahuje i důležité nenasycené mastné kyseliny (v semenech), třísloviny a vysoký podíl pektinu. Vzájemná kombinace všech těchto zdraví prospěšných látek stojí za mnohými blahodárnými účinky rybízu na naši celkovou kondici.
Poměrně vysoký obsah rutinu v rybízu může být velkým přínosem pro mnoho z nás. Rutin je tím pravým pomocníkem pro dobrý stav našich cév, udržuje jejich stěny pružné a zlepšuje průchodnost krve. Pokud trpíme zdravotními potížemi jako jsou křečové žily, vysoký krevní tlak, hemoroidy, otoky končetin, slabé cévní stěny s tendencí k praskání a modřinám, měli bychom rybíz zařadit do našeho jídelníčku jako přírodní prevenci a lék proti těmto neduhům, zejména pak černý rybíz.
Přečtěte si také: Postižení oční sítnice může znamenat i trvalé poškození zraku na ordinace.cz