Slunečnicový olej patří k v Česku k nejoblíbenějším, k dostání je zpravidla rafinovaný. Tedy takový, který po vylisování a chemické extrakci prochází dalšími tzv. zušlechťovacími úpravami, během kterých ztrácí chuť, vůni a barvu, ale také některé nežádoucí látky. Výsledkem rafinace je čirý neutrální olej stočený do průhledné plastové lahve. Jaké rafinované slunečnicové oleje český trh nabízí?
Plastové lahve se světle žlutou tekutinou ukrývají slunečnicové oleje rafinované, které se lisují za tepla a smíchávají s oleji z pokrutin. Rafinace je následný čisticí chemický proces, který z oleje vytvoří tepelně stabilnější produkt, do značné míry zbavený nežádoucích látek (pesticidů, polyaromatických uhlovodíků, slizovitých a bílkovinných složek), ale také chuti, vůně, barvy, hustoty a minerálů. Olej ze slunečnicových pokrutin se získává chemicky ze zbytků slunečnicových semen po lisování za studena.
Semena slunečnic jsou přirozeným významným zdrojem vitamínu E. Zahříváním oleje – tedy jeho použitím ke smažení, fritování, pečení – se však ztrácí. Rafinovaný slunečnicový olej obsahuje malý podíl nasycených mastných kyselin i mononasycené kyseliny olejové, což je příčinou jeho relativně nízké tepelné stability, a proto je tento olej nevhodný k tepelným úpravám, při kterých teplota přesahuje 180 stupňů Celsia. Na trhu existují z technologického hlediska vhodnější slunečnicové oleje na smažení, tzv. high oleic, což jsou oleje, které se lisují ze speciálně vyšlechtěného druhu slunečnice s vysokým podílem kyseliny olejové.
Zdroj: dTest
Přečtěte si také:
Domácí měření krevního tlaku
na Ordinace.cz