Mezi nejznámější z nich patří meduňka, máta, levandule, mateřídouška, třezalka, konopí a kozlík, a to pro jejich sedativní a hypnotické účinky. Prostředky přírodní medicíny mají ve srovnání s prášky na spaní tu výhodu, že až na výjimky nejsou návykové, a tělo je snadno odbourá.

Meduňka lékařská

Z listů meduňky se připravuje čaj proti nespavosti, který zároveň odstraňuje pocity úzkosti, prospívá zažívání a pomáhá zmírňovat příznaky premenstruačního syndromu. Pokud trpíte nespavostí, pijte večer šálek čaje z meduňky před spaním. Tato bylinka je vhodná i pro děti.

Máta peprná

Máta peprná je bylina s výrazným aroma, která se používá k léčbě různých zdravotních neduhů – zažívacími obtížemi počínaje a bolestmi hlavy konče. Protože působí proti nespavosti, přidává do čajových směsí na dobrý spánek.

Levandule lékařská

Levandule lékařská podporuje spánek, odbourává stres a pomáhá ulevit od bolestí hlavy. Proti nespavosti ji lze užívat jak vnitřně, tak zevně. Vnitřně se používá především k přípravě čaje. Zevně se levandule přidává do koupelí, aby uklidnila mysl a navodila dobrý spánek, nebo do látkových polštářků, které si lidé trpící nespavostí dávají pod polštář. Levandule má své uplatnění také v aromaterapii.

Mateřídouška tymián

Podobné účinky jako levandule má i  mateřídouška tymián, ze které si můžete připravit čaj na dobrý spánek, nebo ji použít ve formě olejíčku k aromaterapii či relaxační masáži. Kromě uklidňujících účinků má mateřídouška protizánětlivé účinky a působí proti depresím.

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná, je známé přírodní antidepresivum a hypnotikum. Užívá se vnitřně, nejčastěji jako odvar, který se doporučuje během dne popíjet. Ve srovnání s ostatními bylinkami na spaní má třezalka tu výhodu, že nezpůsobuje ospalost během dne.  Třezalka také příznivě ovlivňuje zažívání a posiluje obranyschopnost organismu.

Lékařské konopí

Lékařské konopí má významné analgetické účinky. Jeho užívání snižuje napětí, pomáhá odbourávat stres a podporuje dobrý spánek. Konopí dále zlepšuje zdravotní stav pacientů s epilepsií, pomáhá proti depresi i nechutenství a je účinnou prevencí Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy nemoci.  Konopí lze užívat jak vnitřně (ve formě potravinových doplňků), tak zevně (v podobě mastí a tinktur).

Kozlík lékařský

Velice účinným pomocníkem v boji proti nespavosti je kozlík lékařský. Kromě toho, že kozlík působí proti nespavosti, také zmírňuje stres, napětí, nervozitu a zažívací obtíže. Kozlík vyvolává spánek nepřímo, a to tím, že způsobuje útlum mozkové aktivity. Účinky užití kozlíku jsou srovnatelné s účinky průmyslově vyráběných hypnotik, ovšem s tím rozdílem, že rostlina nemá nežádoucí vedlejší účinky, jako je útlum a únava během dne.

Přečtěte si také:

Narkolepsie snižuje kvalitu života

na Ordinace.cz