Při trávicích potížích jako je průjem, křeče v břiše, zácpa nebo nadýmání nám mohou účinně pomoci přírodní zdroje, léčivé byliny, ať už ve formě čaje či jako koření. Odvary z bylin je možné pravidelně užívat jako doplnění pitného režimu, je však nezbytné je postupně střídat a neužívat dlouhodobě pouze jeden druh nápoje.
Zmírnit nepříjemné potíže s trávením vám pomůže např.:
- Fenykl – povzbuzuje chuť k jídlu, napomáhá zažívání, potlačuje nadýmání a plynatost, tlumí střevní křeče.
- Anýz – povzbuzuje trávení, působí proti plynatosti a uvolňuje křeče v zažívacím traktu, lze jej užívat jako prevenci infekčních chorob trávicí soustavy nebo jako doplněk při průjmových onemocněních.
- Kmín – velmi účinně zmírňuje projevy nadýmání a plynatosti, obecně zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost střev a žaludku, vylučování žaludečních šťáv, uvolňuje žaludeční křeče, omezuje hnilobné a kvasné procesy v trávicím traktu.
- Heřmánek – způsobuje zklidnění nervového systému a napomáhá lepšímu trávení, poskytuje úlevu při zažívacích potížích a zánětech, zmírňuje nadýmání a zažívací potíže.
- Meduňka lékařská – všestranně účinná bylina, kromě léčby nachlazení se užívá se také při nadýmání, žaludečních křečích, žaludečních neurózách, střevní kolice, nechutenství atd.
- Máta peprná – její hlavní léčivou složkou je mentol s výraznou a nezaměnitelnou chutí a vůní, bylina má všestranné léčivé účinky na lidský organismus, kromě jiného pomáhá také při poruchách trávení, při podráždění střev, nachlazení a kašli, bolesti svalů a bolestech hlavy.
- Koriandr – zvyšuje chuť k jídlu, podporuje tvorbu žaludeční šťávy, a tím podněcuje trávení, pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti či nadýmání.
- Maliník a ostružiník – odvar z listů maliníku a ostružiníku má výrazný protiprůjmový účinek, užívá se při střevních a žaludečních katarech a kolikách, podporuje vylučování žluči a usnadňuje trávení.
Přečtěte si také:
Těhotenská cukrovka: většinou stačí úprava jídelníčku a pohyb
na Ordinace.cz