Záněty slinivky břišní (pankreatitidy) probíhají jako akutní, nebo dlouhodobé chronické onemocnění. „Akutní zánět je vždy závažným onemocněním, které někdy může ohrozit život,“ zdůraznil MUDr. Petr Wohl. Více se dozvíte v tomto článku.
Příčiny vzniku nejsou dodnes úplně objasněné, lékaři uvádějí čtyři základní typy: alkoholická pankreatitida (zvýšený příjem alkoholu dráždí pankreas k větší produkci trávicích enzymů, až dojde k samonatrávení pankreatu. Biliární pankreatitida, což je nejčastější forma, vzniká přetlakem ve žlučových cestách při ucpání žlučovodu žlučovými kameny. Traumatická pankreatitida vzniká po úrazech a idiopatická pankreatitida má příčiny neznáme. Akutní zánět slinivky může mít tři stupně závažnosti, od poměrně lehké až po smrtelnou.
V důsledku onemocnění slinivky vzniká další závažné onemocnění – cukrovka (pankreatogenní diabetes). „Představuje půl procenta všech typů diabetu. Nejčastěji postihuje nemocné s dlouholetým aktivním přísunem alkoholu,“ uvádí MUDr. Petr Wohl. Záludnost onemocnění slinivky spočívá i v tom, že bývá odhaleno pozdě.
Léčení zánětů slinivky vyžaduje kromě medikamentů také dietu založenou na naprostém až absolutním zákazu alkoholu, omezení zejména živočišných tuků a dodávání vitaminů a stopových prvnků (zinku, selenu, mědi, atd.). „Doporučuje se jíst častěji a v menších porcích,“ doplnil MUDr. Petr Wohl.
Akutní zánět (akutní pankreatitida) se řadí mezi náhlé příhody břišní. Zánět je v drtivé většině primárně neinfekční. Podstatou akutní pankreatitidy je obvykle natrávení tkáně slinivky jejími vlastními enzymy. Více se dočtete v tomto článku.