Ačkoli při pomyšlení na horké dny člověku vytane na mysli zmrzlina nebo pití s ledem, jídla a nápoje, která nás skutečně mohou ochladit, vypadají úplně jinak.

 Jogurty a zakysané mléko

Mléčné výrobky tohoto typu organismus ochlazují, zejména pokud si dopřejete ty bez cukru i umělých sladidel. Jen si dejte pozor na jejich kalorickou hodnotu, půllitr zakysaného mléčného nápoje má tolik energie jako lehký oběd či večeře, které jimi můžete přinejmenším částečně nahradit. Pokud jde o jogurty, ideální jsou bílé nebo mírně slazené ovocné, ale klidně si udělejte vlastní ovocný s čerstvým ovocem a minimem cukru.

Ovoce jako je nepřezrálý meloun či banán

Podle čínské medicíny ochlazuje i ovoce, jako je například nepřezrálý nepříliš cukernatý meloun (vím, někdo ho řadí do zeleniny, ale to je v tomto případě druhotné). Díky obsahu minerálů dokáží ochladit i poměrně vydatné a hutné banány, nesahejte po zelených, ale vyhněte se těm zcela přezrálým. Docela dobře zabírají také borůvky nebo jablka.

Rajčata, hlávkový salát, ředkvičky a další zelenina

Jistotou je v těchto horkých dnech zelenina, ať už samotná, nebo jako součást lehkých zeleninových salátů, které místo těžkých dresinků doplníte čerstvou jogurtovou zálivkou. Dejte do zálivky nasekané čerstvé bylinky, většina z nich rovněž patří mezi ochlazující potraviny. Dobrou volbou, na jejíž účinek se můžete spolehnout, je také řecký salát tzatziki.

Studené polévky

Tohle jídlo není pro českou kuchyni zrovna typické, vlastně se tu vaří minimálně, ale pokud na ně někde narazíte, určitě je ve vedrech zkuste. Může jít například o španělskou polévku gazpacho nebo polévku zvanou tarator, která se jí v Turecku. Studené polévky například z okurek si můžete nechat naservírovat v řeckých restauracích.

Zelený čaj

Tenhle nápoj dokáže člověka, pracujícího třeba dlouho do noci, povzbudit lépe než káva, po které časem začne většinu lidí bolet žaludek. Navíc má skutečně výrazné ochlazující účinky, nejúčinnější je vlažný.

Pivo nebo vinný střik

Samozřejmě, s alkoholem se musíte zacházet opatrně a nemělo by se ho pít moc a už vůbec ne na přímém slunci, ale sklenka piva, nebo vinného střiku ve stínu, při podvečerní relaxaci dokáže tělo ochladit, protože alkohol roztahuje periferní cévy.

Mátový či meduňkový čaj nebo limonáda

Tyhle nápoje nejsou tak účinné jako zelený čaj, ale můžete si je dát jako zpestření, mátový čaj se pije teplý či vlažný, podobně jako si můžete udělat nálev z meduňky. Věděli jste navíc, že máta uklidňuje žaludek a meduňka nervy? I to se může třeba během letního cestování hodit. Z meduňky si navíc můžete udělat limonádu tak, že ji pomačkáte a zalijete na několik hodin vodou.

Sůl

Nikomu tu neradíme, aby to začal přehánět se solí, ale obecně platí, že mírně slaná jídla vyhánějí přebytečnou horkost z těla lépe než jídla slazená. Pokud si nakrájíte na talířek rajče a trochu si ho osolíte, s vaším tlakem to ani nehne, ale možná vám bude o něco méně horko.

Přečtěte si také:Horka mohou být pro kardiaky riziková na ordinace.cz