Trápí vás častá zácpa? Příčinou může být například strava chudá na vlákninu a tekutiny, nedostatek pohybu, časté užívání projímadel ve formě čajů, čípků, kapek či tablet.

Zácpa je funkční porucha zažívání spojená s málo častým a obtížným až bolestivým vyprazdňováním tuhé stolice, která se hromadí v tlustém střevě. U zdravého člověka je týdenní četnost stolic individuální a není nezbytné, aby k vyprázdnění docházelo každý den. Je ale důležité, aby se tak dělo pravidelně a bezbolestně.

Dlouhodobě zácpa trápí přibližně 30 % dospělé populace a často souvisí i s nevhodným životním stylem. Funkční poruchu zažívání také můžou způsobit některé léky (jejich vedlejší účinek), nebo potraviny (čokoláda, borůvky), nervové vypětí, změna prostředí, změny v každodenním programu, či vědomé potlačování spontánního pocitu k nucení – například na návštěvě.

Důvodem zácpy bývá i překážka ve střevech – například nádor nebo zauzlení střev. Častý je vznik zácpy v těhotenství kvůli hormonálním změnám a omezení pohyblivosti střev.

Doporučení při zácpě:

  • pijte dostatek tekutin, minimálně 1,5 – 2 litry denně
  • hýbejte se – dostatek pohybu vede i ke správné funkci střev
  • konzumujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, např. celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce a zeleninu.
  • nepoužívejte delší dobu projímadla bez lékařského doporučení, jejich užívání může poškodit střevní stěnu, stane se návykovým a dostanete se do začarovaného kruhu

Co můžete vyzkoušet jako přírodní lék při zácpě?

  • namočené sušené švestky nebo švestkový kompot (někdy postačí jen šťáva z kompotu)
  • minerální vodu Šaratici nebo šálek vlažné vody ráno nalačno
  • ovesné otruby, lněné semínko či Psyllium (vláknina jitrocele indického)

 

Zdroj: www.viscojis.cz/teens