Z velkého množství laboratorně ověřených výsledků vyplývá, že hlavní složka kurkumy – kurkumin – má silné protirakovinné účinky.
Molekuly kurkuminu nejenže odpovídají za žluté zbarvení kurkum, ale i za blahodárné účinky tohoto koření. Kurkumin má celou řadu farmakologických účinků, snižuje hladinu cholesterolu, působí protisrážlivě i jako mnohem výkonnější antioxidant než vitamin E, navíc má značný protirakovinný potenciál.
Ověřili na zvířatech
Protirakovinné působení kurkuminu bylo už dostatečně ověřeno na laboratorních zvířatech, u nichž tato molekula bránila rozvoji nádorů, které u nich byly vyvolány pomocí kancerogenů. Studie prokázaly, že kurkumin je velmi prospěšný jak při prevenci, tak při léčbě různých druhů rakoviny, například žaludku, střev, tlustého střeva, kůže, jater, a to jak v iniciačním stadiu tak i při vyvinuté rakovině.
Podle laboratorních testů kurkumin blokuje růst značného množství buněk odebraných z lidských nádorů, zvláště pak u leukémie, nádorů tlustého střeva, prsu a vaječníků.
„Obecně se dá říci, že dochází k zablokování procesů nezbytných pro přežití rakovinových buněk, a ty pak již nejsou schopny uniknout smrti apoptózou. Některé studie navíc uvádějí, že kurkumin brání cévní novotvorbě angiogenezí a tím nádory připravuje o potřebný zdroj energie,“ uvádějí Richad Béliveau a Denis Gingras, vědci v oblasti rakoviny.
Kurkuma je součástí běžného jídelníčku Indů. Denně spotřebují v průměru 1,5 až 2 gramy tohoto jasně žlutého prášku. Vědci jsou přesvědčení, že právě spotřeba kurkumy stojí za obrovským rozdílem ve výskytu některých druhů rakoviny v Indii a západních zemích.
Doporučení
Přidávejte denně čajovou lžičku kurkumy do polévky, salátového dressingu, či do těstovin. Tak dodáte jednoduchým a levným způsobem organismu dostatek kurkuminu schopného zabránit vývoji rakoviny. Účinky kurkuminu zvyšuje přítomnost pepře.
Vědci, kteří se zabývají rakovinou, usuzují, že 30 % onemocnění má přímou spojitost se stravovacím režimem. Stejný podíl na vzniku rakoviny má také kouření, patnáct procent pak dědičnost.