Plody kaštanovníku setého jsou bohaté na vitamin C. Dále obsahují kyselinu listovou, která je důležitá pro ženy, které chtějí otěhotnět, pro ženy těhotné a kojící.
Z minerálních látek je pak jedlý kaštan bohatý na mangan, měď a především draslík, který pomáhá v boji proti únavě a stresu. Jedlé kaštany mají jen málo jednoduchých cukrů. Většinu tvoří cukry složené, tzv. polysacharidy (zejména škroby), které jsou vstřebávány postupně a nevedou k výkyvům hladiny krevního cukru. Z tohoto důvodu je konzumace jedlých kaštanů vhodná pro diabetiky a pro všechny, kdo usilují o snížení nadváhy. Tzv. pomalé cukry pomáhají předcházet návalům vlčího hladu a usnadňují tak dodržování redukčního režimu. Z výživového hlediska je obzvlášť důležitý obsah kyseliny linolové ze skupiny esenciálních Omega-6 mastných kyselin a kyseliny alfa-linoleové ze skupiny Omega-3. Ty jsou mimo jiné zodpovědné za optimální fungování nervového systému, mozku, kardiovaskulárního systému, za produkci hormonů a imunitu.
Protože kaštany neobsahují lepek, jsou vhodné pro všechny osoby s nesnášenlivostí lepku. A nejen pro ně. Pro nízký obsah tuku, jenž je ve srovnání s ořechy několikanásobně nižší, se kaštany doporučují také těm, kteří drží redukční dietu. Skutečnost, že většinu cukrů tvoří složené cukry neboli polysacharidy, které se postupně vstřebávají a nezpůsobují výkyvy hladiny krevního cukru, činí z kaštanů a výrobků z nich vhodné potraviny i pro diabetiky.
Kaštanová mouka
Kaštanová mouka má nasládlou chuť a příjemnou vůni. Vyrábí se a mele z kaštanů sušených v průměru 16 dní při teplotě 47°C a následně oddělených od slupky. Kaštany jsou přirozeně bezlepkové a jsou známou pochoutkou ve střední Evropě. Mezi největší pěstitele a evropské vývozce kaštanů lze řadit Španělsko, Itálii a Francii. Kaštanová mouka je vynikající zakladní surovinou pro vytvoření skvělých pokrmů. Ideální doplněk do chleba, koláčů a sušenek. Kaštanovou moukou můžete nahradit až 25% mouky pšeničné.
Kaštanová mouka je přirozeně bezlepková a je tedy vhodná i pro celiaky a osoby dodržující bezlepkovou dietu.
Přečtěte si také:
Celiakii lze předcházet již v prvním roce života dítěte!
na Ordinace.cz