V posledních letech ukazují průzkumy, jaké mají brusinky skvělé a zdraví prospěšné vlastnosti. Jsou doporučovány lékaři při zánětech močového měchýře a jako účinný antioxidant v boji proti rakovině. Brusinky toho však umí daleko více.
Blahodárné účinky brusinek jsou po staletí známy, až však v posledních letech se prokázalo, proč tomu tak je. Brusinky obsahují vitamin C, provitamin A, organické kyseliny, třísloviny, antioxidanty, anti-hnilobné látky, a hlavně kyselinu elagikovou. Ta totiž ničí bakterie způsobující urologické obtíže a díky ní jsou brusinky dokonalým léčivem při těchto komplikacích.
Mimo léčbu a prevenci problémů močového ústrojí jako jsou záněty močového měchýře, problémy s prostatou, nebo u žen naopak problémy v těhotenství, při menopauze, onemocnění ledvin a dalších, jsou brusinky výborné při léčbě onemocnění srdce a krevního oběhu. Omezují kornatění tepen, snižují hladinu škodlivého cholesterolu a naopak zvyšují hladinu cholesterolu zdravého a potřebného. Některé důkazy naznačují, že polyfenoly obsažené v brusinkách údajně zabraňují hromadění krevních destiček a snižují krevní tlak pomocí antizánětlivého mechanismu.
Tyto malé červené plody jsou také velkými bojovníky s rakovinovými onemocněními. Ze studií vyplynulo, že pomáhají procesu zpomalení progrese nádoru, zvláště pak rakoviny prostaty, jater, prsu, vaječníků a tlustého střeva.
Stejná látka, tedy proanthocyanidiny pomáhají také zlepšení stavu a zdraví dutiny ústní. Opět zde bojují s bakteriemi, kterým zabraňují, aby se v ústech usazovaly, a to především na zubech. Podle odborníků mohou být brusinky také prospěšné při onemocnění dásní.
Díky vysokému obsahu vitaminu C jsou skvělým pomocníkem proti řadě nachlazení a virovým onemocněním. Pravidelně by je měli konzumovat lidé s oslabenou imunitou, dodávají totiž tělu potřebné antioxidanty a vitamín C a díky tomu pomáhají a urychlují léčbu virového onemocnění a posilují imunitu.
Vzhledem k vysokému procentu živin a obrovskému množství antioxidantů se tyto malé červené plody řadí mezi tzv. super foods neboli česky superpotraviny. To jsou potraviny, které se vyznačují velkým množstvím důležitých živin, jsou bohaté na vitamíny, minerály, blahodárně účinkují na imunitní systém a mají antioxidační účinky.
Další výhodou brusinek je například i to, že polovina šálku obsahuje pouze pětadvacet kalorií. I proto jsou velmi oblíbenou přísadou jak do ovocných, tak i do zeleninových salátů.
Brusinky si můžete vychutnat sušené, čerstvé, ale i konzervované v plechovce. V posledním případě si ale dejte pozor na přidaný cukr. V obchodech jsou také k dostání i džusy. I zde je ale důležité dávat si velký pozor a bedlivě číst etikety, aby v džusu nebylo přidané další ovoce nebo umělá sladila. Soustřeďte se proto na koupi 100% brusinkového džusu.
Sušené brusinky si přidejte do cereálií nebo ovesných vloček. Hodí se i do pečení. Pokud si rádi pochutnáváte na muffinech, přihoďte do těsta několik čerstvých nebo sušených brusinek. Skvěle se ale hodí i jako dekorace na jablečný koláč.
Pacienti, kteří užívají léky na ředění krve (např. warfarin), by se těmto chutným a na první pohled neškodným plodům měli vyhnout. Díky nim by se totiž mohl snížit protisrážlivý účinek léku, který by mohl vyvolat nebezpečné krvácení.
Přečtěte si také:
Záněty močových cest – mezi riziková období patří začátek sexuálního života a menopauza
na ordinace.cz