Tato zelenina je už od pradávna v lidovém léčitelství považována za velmi účinný prostředek proti nachlazení, snižuje cholesterol a krevní tuky a posiluje obranyschopnost organismu.
Ředkev je zelenina příbuzná ředkvičkám, na rozdíl od kterých má poněkud více ostřejší a pikantnější chuť. Její hlízy jsou většinou bílé, někdy hnědé až černé a protože účinně zlepšuje trávení, jsou vhodnou zeleninou podávanou k těžším pokrmům.
Její hlavní přínos spočívá v tom, že je skvělým lékem proti nachlazení. Napomáhá uvolňování hlenů v nose, dezinfikuje sliznice v ústech a podporuje prokrvování. Obsahuje hořčičné oleje, které mají antibakteriální účinky.
Tato zelenina hubí bakterie a plísně, má antimykotické účinky. Zbavuje žaludek a střeva bakteriálních a plísňových napadení a pomáhá tím odstraňovat průjmy a nadýmání. Stará se nám o zdravou střevní flóru, kromě toho vysoký podíl vlákniny na sebe váže škodliviny a odvádí je z těla ven. Urychluje průchod potravy střevy a uvolňuje zácpu.
Ředkev je dobrým zdrojem vápníku, který vyživuje naše kosti a ve spojení s dalšími látkami působí na vylučování vody z těla. Je prevencí proti ledvinových a močových kamenů. Zlepšuje obtíží při močení a je prevencí močové inkontinenci.
Ředkev jíme syrovou jako součást salátů, nebo ji tepelně zpracujeme jako přílohu k mnoha pokrmům. Šťáva z ředkve ochucená medem vás pomůže postavit na nohy, pokud jste nachlazení nebo máte chřipku.
Přečtěte si také: Očkování proti sezónní chřipce na ordinace.cz