Amarant, čili laskavec je rostlina z čeledi laskavcovitých, která má přes šedesát odrůd. Většina z nich roste v Jižní Americe, z jejíchž drsných vysokohorských oblastí amarant pochází. Pro dávné Aztéky, Inky a Maye byl amarant základní potravinou, kterou označovali za „svaté zrno“a jeho hodnotu přirovnávali k hodnotě zlata.

Zrno amarantu obsahuje velmi kvalitní bílkovinu, unikátní škrob, minimum jednoduchých cukrů, vlákninu potřebnou pro správnou funkci trávicího traktu a snižující riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, minerály, vitamíny, antioxidanty, a unikátní látku skvalen, látku, která se objevuje například i ve žraločích játrech a která snižuje hladinu cholesterolu v krvi, brání poškození buněk a vzniku nádorového bujení a dokonce brání i působení UV paprsků na kůži.

Amarant je užitečný především díky svému složení. Semena a listy amarantu obsahují velmi kvalitní bílkoviny, které se aminokyselinovým složením blíží až plnohodnotným bílkovinám živočišného původu. Především mají vysoký obsah lysinu, albuminů a sirných aminokyselin. Neměli bychom zapomenout zmínit také amarantovou vlákninu. Amarantová vláknina se využívá při léčbě zácpy a je výborná jako prevence rakoviny tlustého střeva, konečníku a vzniku střevních divertiklů. Amarant je vhodný pro malé děti a starší osoby, protože obsahuje aminokyselinu, která podporuje tvorbu a regeneraci mozkových buněk a duševní vývoj dítěte. Také pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu.

Amarantová semena jsou skvělým zdrojem minerálních látek a vitamínů. Kromě velkého množství hořčíku, vápníku a draslíku obsahují i železo. Dále semena vynikají především vitamínem B2 – riboflavinem antioxidantem vitamínem E. Nedílnou součástí amarantových semen je amarantový tuk, který obsahuje především nenasycené mastné kyseliny, jako je kyselina olejová, linolenová a linolová. Další významnou složkou je skvalen, který brání nadbytečné syntéze cholesterolu v organismu. Skvalen je však také důležitý antioxidant, který působí jak uvnitř organismu, tak v pokožce.

Amarant neobsahuje lepek, a je tedy vhodný i pro lidi, kteří trpí celiakií a musí držet bezlepkovou dietu.

Přečtěte si také:

Počet celiaků stále roste

na Ordinace.cz