Brambory pocházejí z jižní Ameriky. Do Evropy přivezli brambory Španělé. Brambory byly v kontinentální Evropě zpočátku přijímány se značnou nedůvěrou, byly považovány za pohanskou plodinu, nečistou a zdraví ohrožující.

V dnešní době jsou trochu odstrkovány na kraj, jako něco nepříliš zdravého, po  čem se jen tloustne a vlastně nic našemu tělu nepřináší. Je to velmi rozšířený omyl, protože ve skutečnosti brambory mají pozitivní zdravotní účinky na náš organismus.

Brambory obsahují kvalitní uhlohydráty a bílkoviny. Obsažený škrob v bramborech je snadno stravitelný. Brambory dále obsahují vitamín C, komplex vitamínů B, především vitamín B1 a B6. Brambory obsahují nezanedbatelné množství draslíku, nízký obsah sodíku, dále obsahují vápník, železo, fosfor, hořčík, chrom, zinek, měď, mangan, vlákninu. Dva středně veliké brambory pokryjí až jednu pětinu naší denní potřeby vlákniny.

Vysoký obsah draslíku je ideální k odvodnění a pročištění těla, což je dobré pro ledviny. Ale draslík má pozitivní vliv také na srdce. Podle odborníků prý brambory dokonce do jisté míry chrání před mozkovou mrtvicí, draslík totiž snižuje krevní tlak. Příliš nízká hladina draslíku nebo hořčíku v krvi může vyvolat poruchy srdečního rytmu. Vařením ve vodě se ale množství draslíku v bramborách snižuje, proto je vhodnější vaření v páře nebo pečení.
Hořčík posiluje nervy a přináší nám zotavující spánek. Jestliže se vám často stává, že vás v noci probudí křeče v lýkách, měli byste do svého jídelníčku zařadit více jídel z brambor. Hořčík má totiž silné protikřečové účinky.

Další předností brambor je velký podíl vlákniny, která podporuje trávení.

Brambory mají mimořádně příznivý vliv na naši celkovou kondici. V zimě patří k nejdůležitějším zdrojům vitaminu C a také posilují imunitní systém.

Brambory zpevňují díky látkám v nich obsažených vaziva našeho těla. Chcete-Ii mít, vyhlazenou pokožku bez vrásek, jsou brambory vašimi spojenci. Také pomáhají předcházet vzniku ledvinových kamenů a regulují činnost štítné žlázy.

Odkyselují organismus, pozitivně působí i na látkovou výměnu (metabolismus) cukrů a kyseliny močové. Velkou roli přitom hrají stopové prvky chrom a molybden, které jsou důležité i pro kůži, vlasy a nehty, ale také pro zdravý vývoj kostí.
Chrom je navíc zbraní proti srdečním chorobám a při cukrovce pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Ve výživě dětí by měly být brambory zastoupené pravidelně. Kromě množství vitaminů totiž obsahují i folát (přírodní kyselinu folovou – listovou), který je nepostradatelný pro zdravý vývoj buněk. Jeho potřeba je obzvlášť vysoká v období růstu organismu, tedy v dětském a mladém věku, ale i během těhotenství a kojení. Kromě toho je nezbytný pro látkovou výměnu (metabolismus) bílkovin a produkci tělu vlastních látek, jako jsou hormony, adrenalin a lecitin.

Je omyl si myslet, že po bramborách ztloustneme. Brambory mají naopak poměrně nízkou kalorickou hodnotu, neobsahují skoro žádný tuk. Při redukčních dietách nám brambory dodají minerály, vitamíny, rostlinné bílkoviny.Pokud však brambory připravujeme s olejem (smažené, fritované), je to něco jiného. Naší linii neprospívá také, servírujeme-li brambory se smetanou nebo s máslem .

Syrová bramborová šťáva je bohatá na zásadité látky. Stačí několik polévkových lžic před jídlem a Vašemu překyselenému žaludku se výrazně uleví.

Přečtěte si také: Rezistence vůči antibiotikům významně vzrostla na ordinace.cz