Broskve jsou až z 85% tvořeny vodou, cukry jsou v nich zastoupeny asi ze 7-10%. Konzumací broskví si tedy doplňujeme tekutiny a zároveň tělu dodáváme ovocné cukry, které se okamžitě uvolňují do krve – broskve působí povzbudivě na naše tělo i mozek. Mimoto obsahují celou řadu dalších prospěšných látek.
V broskvích najdeme vedle vitaminu C v poměrně vysoké dávce zastoupené karoteny – provitaminy vitaminu A. Vitaminy A, C a E jsou nejlepší přírodní antioxidanty , které chrání arteriální stěnu, což je významné zejména u koronárních cév. .Tyto antioxidanty zároveň dodávají svěžest, odolnost a zdravou barvu naší kůži.Vitaminy skupiny B (B1, B2, niacin a B6), jež se nacházejí v broskvích ve významném množství, jsou potřebné pro činnost srdečního svalu a blahodárně působí na naše nervy, pokožku a celkovou imunitu.
V tomto lahodném ovoci je i řada stopových prvků, např. hořčík, fosfor, draslík, zinek, železo a vápník. Kombinace výše zmíněných látek, zejména pak niacinu a hořčíků, broskvím vkládá do vínku pozitivní vliv na náš nervový systém. Povznášejí naši mysl, uklidňují nás a pomáhají nám dostat se zpátky do pohody.
Zralé broskve jsou lehce stravitelné. Obsahují rozpustnou vlákninu, která působí v trávicím traktu jako změkčovadlo, a zároveň mají i slabé laxativní (projímavé) účinky. Protože broskve mají nízký obsah sodíku a proteinů a jsou mírně močopudné, pomáhají při selhání ledvin.
Protože broskve patří k druhům ovoce, které vyvolávají pocit nasycení, jsou účinnou pomocí při snižování hmotnosti. Samy jich obsahují jen 43 kcal/100 g. Dále se podílejí na odstraňování kyselého odpadu metabolismu, kterého bývá v organismu obézních lidí často velké množství.
Přečtěte si také:
Češi nevěří, že lze vyrobit kvalitní margarín
na Ordinace.cz