Ze statistik vyplývá, že každý Čech zkonzumuje za rok 0.7 kg medu, což poukazuje na mírný nárůst ve spotřebě oproti předchozím letům. Proto pulty obchodů překypují nejrůznějšími medy z odlišných zemí. Jak poznat, který je kvalitní?

Podle zákona musí být med čistě přírodní produkt, je zakázáno do něj cokoli přidávat. Slovem med se smí pojmenovávat pouze pravý včelí med. Proto označení na etiketě „pravý“, či „přírodní“, jsou zbytečná.

Podle unijní a české legislativy je med přírodní potravinou sacharidového charakteru vytvořenou včelami. Složený je převážně z glukózy, fruktózy, organických kyselin a enzymů.

Nedílnou složkou medu jsou ale i pevné částice, zachycené včelami při sběru sladkých šťáv květů rostlin, zvaných nektar. Včela z květů sbírá také medovici – sladké výměšky hmyzu sajícího mízu rostlin.

 Co musí být uvedeno na etiketě?

Podle původu sladké šťávy musí být na etiketě medu uvedeno, zda je květový (z nektaru), nebo medovicový. Toto povinné vymezení nemůže být nahrazeno slovy „luční“ nebo „lesní“.

Dále musí etiketa obsahovat zemi původu. Pokud je to směs medů z více zemí Evropské unie, označuje se „směs medů ze zemí ES“. Je-li z mimounijních států, musí být na výrobku uvedeno „směs medů ze zemí mimo ES“. Další možností pak je „směs medů ze zemí ES a ze zemí mimo ES“.

Etiketa rovněž musí vypovídat o tom, zda jde o med filtrovaný. Tento výrobek je po získání upraven odstraněním cizích anorganických nebo organických látek takovým způsobem, že došlo k významnému odstranění pylu.

 Může obsahovat maximálně 20% vody

Unijní Směrnice Rady 2001/110/ES a z ní vycházející česká vyhláška 76/2003 Sb. povoluje, že med může obsahovat maximálně 20 % vody. Jestliže med obsahuje vyšší procento vody, vypovídá to o jeho nedozrálosti, začne kvasit, což ho znehodnotí. Pokročilé kvašení prozradí pěna na povrchu, která se dá v obchodě poznat skrz sklo nebo plast obalu.

Jedním z klíčových ukazatelů kvality medu je hydroxymethylfurfural (HMF) – látka, která vzniká dehydratací a následnou cyklizací cukru. V čerstvých potravinách se téměř nevyskytuje. Naopak se vyskytuje v těch potravinách, které obsahují sacharidy a které prošly nějakým tepelným zatížením.

Čerstvý med HMF neobsahuje, nebo je ho v něm jen velmi malé množství. Obsah HMF v medu stoupá v případě dlouhodobého uskladnění ve vyšší teplotě. HMF lze ve výrobku objevit také za předpokladu přehřátí medu v průběhu jeho zpracování. Přehřátý či starý med ztrácí svoji biologickou hodnotu, významně se snižuje obsah vitaminů a enzymů.

 A jaký med doporučit? Časopis dTest, který nedávno testoval kvalitu medů, radí dávat přednost výrobkům s jasně určeným původem a vyhnout se směsím a takovým produktům, které uvádí, že obsahují med z tropických oblastí.

 

Zdroj: časopis dTest