Kaki Persimon Bouquet je zářivé a lesklé oranžové ovoce, které svým tvarem připomíná rajče, voní po vanilce a chutná jako kombinace žlutého melounu, broskve a hrušky. Toto šťavnaté ovoce z jihovýchodního Španělska je k dostání pouze dva měsíce v roce – přibližně od poloviny října do poloviny prosince.
Sladký plod je charakteristický vysokým obsahem energie a zdraví prospěšných látek. V jeho dužině je velké množství vitamínu A, vlákniny, fosforu a hořčíku. Až 20 procent hmotnosti tvoří cukry, ostatní je voda.
Kaki posiluje imunitní systém a metabolismus, pomáhá při stresu, nervozitě a únavě, zmírňuje svalové potíže a má příznivý účinek i při srdečních problémech. Mimoto přispívá ke zdraví a pevnosti kostí. Díky vysokému obsahu vlákniny a kombinovaných fenolů je ideálním doplňkem diet při onemocnění tepen, funguje jako prevence sklerózy a doporučuje se také lidem s nemocnými játry a ledvinami. Nejen dámy ocení, že obsahuje látku, jež zpomaluje proces stárnutí.
Kaki obsahuje 16 mg vitaminu C na 100 g. To znamená, že jeden středně velký plod (250 g) dodává 40 % doporučené denní dávky tohoto vitaminu. Přestože kaki není na vitamin C z ovocných druhů nejbohatší, obsahuje ho významné množství, které postačuje k usnadnění absorpce železa.
Přestože podíl železa v kaki není nijak zvlášť významný, díky současné přítomnosti vitaminu C se tento minerál dobře vstřebává. Z toho důvodu se konzumace kaki doporučuje v případě anémie z nedostatku železa.
Kaki by rozhodně nemělo chybět v jídelníčku těhotných žen, neboť vitamín A napomáhá zdravému embryonálnímu vývoji dítěte. Jako ozvláštnění jídelníčku ho uvítají i malé děti, u nichž pektiny obsažené v dužnině pomáhají regulovat funkci střev.
Protože kaki obsahuje taniny a rozpustnou vlákninu, zklidňuje a vysušuje stěny trávicí soustavy. Pektin a sliz stahují a působí protizánětlivě a karotenoidy jejich účinek ještě zesilují. Proto se doporučuje konzumovat plody při průjmech a zánětech tlustého střeva jakéhokoliv původu. Tři až šest kaki denně pomáhá upravit pohyby střev a zmírnit zánět sliznice trávicího traktu.
Kaki jsou chudé na tuky a sodík, ale bohaté na karotenoidy, které chrání arterie. Proto se doporučují lidem s arteriosklerózou, hypertenzí a kardiovaskulárními problémy všeobecně.
Toto sladké prospívá diabetikům. Více než polovinu z jeho 15 % sacharidů tvoří fruktóza, přírodní ovocný cukr, který diabetici, jejichž pankreas produkuje méně inzulinu, lépe snášejí a snáze vstřebávají. Rozpustná rostlinná vláknina ve formě pektinu zpomaluje uvolňování cukrů ve střevech, čímž diabetiky chrání před prudkým nárůstem hladiny fruktózy a glukózy v krvi.
Jelikož jsou kaki dostupné jen na podzim, je dobré v tomto období využít příležitosti a konzumovat je co nejvíce.
Přečtěte si také:
Jak přežít přeslazený prosinec?
na Ordinace.cz