Látky obsažené v pórku podporují trávení, omlazují a regenerují. Zároveň také zvyšují výkon jater, žlučníku a snižují hladinu cukru v krvi. Vlákniny navíc čistí střeva.

ÚČINNÉ LÁTKY: Pórek obsahuje biologicky vysoce hodnotné bílkoviny, vzácný vitamin B1 a zejména velice mnoho vitaminu C. Vedle hořčičných olejů poskytuje železo, hořčík, draslík a fosfor – vše, co potřebuje dítě k růstu a starší lidé ke stabilizaci kostí.

SEZÓNA: Typicky podzimní rostlina je dnes na trhu po celý rok.

NÁKUP: Špičky listů musí být čerstvé a pevné, stvol nesmí vykazovat žádné cibulovité rozšíření.

UCHOVÁNÍ: Pórek se nesmí skladovat pomačkaný, protože by začal hnít. V zeleninovém oddílu chladničky vydrží týden.

POUŽITÍ V KUCHYNI: Není tak štiplavý jako cibule kuchyňská nebo šalotka. Podává se dušený s omáčkou gratinovaný, zapékaný nebo vařený v polévce. Pokrájený na jemná kolečka výborně chutná za syrova.

Je rovněž nezbytnou složkou francouzské speciality vichyssoise a zlepšuje chuť mnoha druhů zeleniny. Jako přílohu ho podáváme zejména k rybám. Chutný je pórek s jablky a ořechy, zabalený do šunky. Připravujeme ho také jako syrový salát.

 

Zdroj: Zelinářská unie Čech a Moravy

Jistě už jste slyšeli, že pokud chcete zdravě jíst, neobejdete se bez zeleniny. Ve spolupráci se Zelinářskou unií Čech a Moravy jsme pro vás připravili seriál, ve kterém vám představíme jednotlivé druhy zeleniny - jejich vliv na zdraví, rady jak je vybrat, uchovávat, ale i tipy na přípravu v kuchyni.